Didysis Alpių kelias arba dar vadinamas Grosgloknerio Alpių keliu yra ko gero gražiausias maršrutas, kurį galima pamatyti važiuojant automobiliu. Nesvarbu ar Jūs jį pasieksite važiuodami iš Lietuvos ar nuskridę į Austriją išsinuomosite automobilį ir tada leisitės į Didįjį Alpių kelią, tai bus nepakartojami įspudžiai, kurie nepaliks abejingų. 48 kilometrų ilgio Alpių kelias su 36 posūkiais suteikia natūralią vairavimo patirtį ir malonumą. Vairuodami galėsite mėgautis kvapą gniaužiančiais vaizdais į aplinkinius kalnus ar kalnų ežeriukus, o jei iš įtampos negalėsite atitraukti akių nuo kelio ir mėgautis nuostabiomis panoramomis, tai ne bėda. Kelyje maždaug kas pora kilometrų įrengtos stovėjimo aikštelės, kur išlipę iš automobilio galėsite žavėtis Dievo sukurtu stebuklų. Asmenukių gerbėjai galės įsiamžinti prie fantastiškų reginių. „Grossglockner“ yra aukščiausias Austrijos kalnas 3 798 m., šios viršukalnės garbei ir pavadintas visas kelias.
. Didysis Austrijos kelias veda per nacionalinį Austrijos parką Hohe Tauern. Jis nėra ilgas, tik 48 km, tačiau nesitikėkite greitai įveikti šį atstumą: kelias prasideda 805 m aukštyje, o baigiasi 1 301 m aukštyje, tačiau važiuodami turėsite įveikti Hochtor kalnų perėją 2 504 m aukštyje. Taigi skirtumas tarp aukščiausio ir žemiausio kelio taško yra beveik 1 700 m. Didysis Austrijos kelias yra serpantinas, turintis 36 posūkius. Vidutinis šiaurinės kelio dalies nuolydis – 7,1 proc., pietinės – 8,6 proc., o maksimalus – 10,2 proc.
Pasivažinėjimas Didžiuoju Alpių keliu vienai dienai kainuoja 36,50 euro lengvajam automobiliui ir 26,50 euro motociklui. Jei norėsite Alpių keliu važinetis visą mėnesį, teks susimokėti 57 eurus. Rašau pasivažinėti, nes tai ir yra pasivažinėjimas, šis kelias niekur neveda jis yra akligatvis. Važinėti juo galima tik dieną ir tik šiltuoju metų laiku – nuo lapkričio 1 dienos iki balandžio 30 dienos Didysis Alpių kelias būna uždarytas. Kelias gali būti uždarytas ir vasarą, jei jį prižiūrinčios tarnybos nuspręs, kad dėl nepalankių meteorologinių sąlygų keliu važiuoti pavojinga. Jei važiuodami patirsite stresą, gelėsite sustoti prie Alpių kriokliuko. Dar 1806 metais Austrų gydytojas nustatė, kad šio kriokliuko čiurenimas padeda nuraminti nerimą, gydo nuo depresijos. Šio kriokliuko įrašytą čiurenimo garsą ir dababar naudoja daugeliui psichikos ligų gydymui.
Didžiuoju Alpių keliu kasmet pravažiuoja apie milijoną transporto priemonių, tai parodo jo populiarumą. Didįjį Alpių kelią pradėjo tiesti tarpukariu kaip Austrijoje, Italijoje ir Vokietijoje bendrai paėmus buvo tik 154 tūkst. lengvųjų automobilių. Tuo metu daugelis kalbėjo, kad tai betikslis pinigų švaistymas. 1929 metais JAV prasidėjo Didžioji ekonominė krizė (dar vadinama Didžiąja depresija), kuri palietė ne tik kitas Europos valstybes, bet ir Austriją. Atrodytų, kad kilus krizei kalbų apie naują kelią per kalnus apskritai neturėjo būti, nes Austrijos gamybos apimtys per trejus metus krito 25 proc., tačiau Austrijos vyriausybė pasielgė atvirkščiai – ji atgaivino Didžiojo Alpių kelio projektą. O priežastis gana paprasta, tuo metu Austrijoje buvo apie pusę milijono bedarbių, tai reiškias puse milijono badaujančių vyrų, neskaitant jų šeimų. Kaip sakė vienas austras, kad žmonės neelgetautu ir neprašytu vyriausybės pašalpų, jiems sugalvojo darbą. Kelio stayboje darbą gavo virš trijų tūkstančių bedarbių.
Jei važiuojate su vaikais, būtinai pasiimkite morkų. Pasiekus kelio viršūnę, kol Jūs ramiai gurkšnosite kavutę, vaikai galės pamaitinti švilpikus. Čia yra daugybė urvų iš kurių nosis iškišę šildosi švilpikai, kiti prieš saulutę šildosi gulėdami ant akmenų.
Grįždami galėsite nusipirkti švilpiko taukų, sako gydo nuo daugelio ligų, bet viršukalnėje pirkti nerekomenduoju, labai jau didelė kaina. Nusileidus muo kalnų, tie patys švilpikų taukai kainuoja perpus pigiau.
Ir pabaigai keli patarimai važiuojantiems Grosgloknerio Alpių keliu. Pirmiausiai prieš kelionę pasitikrinkite ar nesudilę stabdžių kaladėlės, leidžiantis nuo kalno nelaikykite visą laiką nuspaudę stabdžių pedalo, leiskite stabdžių diskams atvėsti. Prisipilkite daugiau kuro, nes su 10 litrų šimtui kilometrų tikrai neišsiteksite. Saugokitės motociklininkų.
Geros kelionės Didžioju Alpių keliu.