Kelionė į Jordaniją. Petra, Wadi Rum ir Negyvoji jūra

Kelionė į Jordaniją. Ką apžiūrėti Jordanijoje - Petra, Wadi Rum ir Negyvoji jūra


Kelionė į Jordaniją. Ką apžiūrėti Jordanijoje – Petra, Wadi Rum ir Negyvoji jūra.

Jordanija – išgirdus šios šalies pavadinimą pieš akis tikriausiai iškyla akmeninis Petros miestas – vienas iš septynių pasaulio stebuklų.  Tačiau Jordanija, tai ne tik akmeninis, mistinėje auroje paskendęs, Petros miestas. Tad nuo pradžių 😉

Tikriausiai Jūsų lėktuvas nusileis Amano Queen Alia tarptautiniame oro uoste (AMM). Oruo uostas yra įsikūręs 32 kilometrai nuo Amano. Oro uoste esančios automobilių nuomos bendrovės dirba ištisą parą, ko nepasakysi apie pačiame Omane esančias bendroves. Prieš nuomojantis automobilį rekomenduojame įsigyti pilną kasko draudimą, nes eismas Jordanijoje nenusakomas. Prieš priimdami automobilį jį iš visų pusių nufotografuokite ar nufilmuokite, kad gražinant automobilį nekiltų problemų del kokio nors įlenkimo.

Ką aplankyti Jordanijoje? Jei turite mažai laiko, tai rekomenduojame apžiūrėti bent tris pagrindines Jordanijos įžimybes, Tai be abejo Petra, Wadi Rum ir Negyvoji jūra. Jei galite Jordanijai skirti bent savaitę, tai pradedame nuo sostinės. Beje jei Jordanijoje žadate praleisti savaitę jums geriausiai būtų prieš kelionę įsigyti Jordan Pass. Jordan Pass įsigyti galite internetu – https://jordanpass.jo/contents/Prices.aspx .  Į Jordan Pass kainą įeina viza (t.y. ją gausite ant sienos, bet jau nieko papildomai nereikės mokėti), įėjimas į Petrą ir dar 40 kitų lankytinų objektų visoje Jordanijoje. Jordan Pass būna trijų tipų, o jo kaina praktiškai priklauso nuo to, kiek dienų norite praleisti Petroje. Mes rinkomės pigiausią variantą už 70 JD  – į jį įėjo vienos dienos apsilankymas Petroje. Ir papildomai 8 JD už apsilankymą Jėzaus Kristaus krikšto vietoje. Svarbu žinoti, kad Jordan Pass galite naudotis tik jeigu ketinate Jordanijoje praleisti ne mažiau kaip tris naktis.

Amanas yra Jordanijos Hašimitų Karalystės (Jordanija) sostinė. Žinios apie Rabbah Ammon miestą siekia nuo 1500 m. pr. m. e., kai jis buvo svarbiausias amonitų miestas. Amano centre dūzgia žmonės, sunku praeiti, kartais kvėpuoti, karšta – aplink vienas didelis turgus. Amano centre, slėnyje, viskas gerokai pigiaunei kituose šalies kampeliuose. Matyt, dėl to, kad būtent čia verda ne turistų, o jordaniečių gyvenimas. Pagrindinės lankytinos vietos Amane yra dvi: citadelė ir romėniškas amfiteatras, – į abi vietas galima nemokamai patekti turint Jordan Pass.

„Romėnų amfiteatras“ („Roman Theatre“) – tai Amano miesto širdyje esantis statinys, vienas iš didžiausių amfiteatrų Artimuosiuose Rytuose, pastatytas didžiojo Romos imperatoriaus Pia, kuris valdė 138–161 m. Šis architektūros paminklas įspūdingas savo dydžiu jis gali talpinti apie 6 000 žiūrovų.  Koncertai vyksta ir šiomis dienomis.

 „Romėnų amfiteatras“ („Roman Theatre“)„Romėnų amfiteatras“ („Roman Theatre“)   „Amano Citadelė“ („Amman Citadel“) – tai ant Jebel al-Qala‘a kalvos stūksantys senovinio miesto
griuvėsiai. Citadelėje galima pamatyti romėnų laikus menančius Heraklio šventyklos griuvėsius, V-VI a.
bizantinę bažnyčią, Umajado (Umayyad) rūmus.

Kadangi citadelė ir amfiteatras yra šalia vienas kito tai mes jiems skyrėme pora valandų ir išvykome į Jėzaus Kristaus krikšto vietą. Jėzaus Kristaus krikšto vieta – krikščionių laikoma viena švenčiausių vietų, esanti dykumoje prie Jordano upės, kur Jėzui Kristui buvo suteiktas krikšto sakramentas. Laikoma, kad Kristus buvo pakrikštytas rytinėje Jordano pakrantėje (dab. Jordanija), vietoje, kuriai buvo suteiktas pavadinimas Al Maghtasas – „krikštas“. Kai kur Naujajame Testmente, Madabos žemėlapyje, Talmude ši vieta dar vadinta Bethabara („brasta, perėjimo vieta“), nes čia izraelitai stebuklingai perėjo Jordaną kaip per sausumą, t. y. prasiskyrus jo vandenims.

Nebo kalnas („Mount Nebo“) tai Jordanijoje stūksantis 817 metrų aukščio kalnas, nutolęs nuo Madabos miesto apie 15 km, nuo šios vietos atsiveria puiki panorama į Jordano slėnį ir Jerichono miestą, tačiau kalną verta aplankyti ne tik dėl panoramos – ši vietovė turi ypatingą reikšmę krikščionybėje ir judaizme. Pasak Senojo Testamento, ant Nebo kalno užkopęs Mozė pažvelgė į pažadėtąją žemę, sakoma, jog ant šio kalno pranašas ir palaidotas, tačiau kapas nėra rastas. Nebo kalne IV a. buvo pastatyta Mozės bazilika, tačiau ji beveik neišlikusi, šiuo metu čia yra nauja bažnyčia, kurioje galime pamatyti tik senosios Mozės bazilikos grindų mozaikos likučius. Ant kalno taip pat stūkso įspūdingas varinių gyvačių kryžius, kurį sukūrė italų architektas Giovanni Fantoni. Nebo kalnas, tai vietovė, turinti ypatingą aurą, viešint Jordanijoje, būtina jį aplankyti. 2000 m. Nebo kalną aplankė popiežius Jonas Paulius II ir greta bazilikos pasodino alyvmedį, o 2009 m. ant šio kalno pamokslą sakė popiežius Benediktas XVI. Įėjimo kaina 2 JOD.

Senosios Mozės bazilikos grindų mozaikos likučiaiSenosios Mozės bazilikos grindų mozaikos likučiai    Wadi Musa – tai vartai į vieną iš naujųjų pasaulio stebuklų Petrą. Wadi Musa tai miestas esantis prie įėjimo į Petrą. Čia keliautojai apsistoja prieš eidami į Petrą. Viešbučių kainas pasitikrinti galite čia : https://www.booking.com/searchresults.lt.html?aid=1858060

  Petra – Jordanijos karalystės įžymybė. Ji yra įtraukta į naujai sudarytą septynių pasaulio stebuklų sąrašą. Tarp kalnų ir kanjonų pasislėpusi Petra VI a. pr.m.e. buvo įkurta klajoklių arabų tautos – nabatėjų. Tuomet tai buvo vienas iš pasaulio centrų – per Petrą ėjo prekybiniai keliai tarp Egipto, Viduržemio jūros regiono ir Kinijos, Indijos bei arabų šalių. Nabatėjų karalystės miestas Petra, dar vadinamas raudonąja dykumų rože.

Rekomenduojame iš viešbučio išvykti kuo anksčiau ir su savimi turėti geriamo vandens, apsaugą nuo saulės ir patogią avalynę. Prie pat Petros vartų yra nemokama automobilių stovėjimo aikšelė, tad palikę automobilį leidžiamės į nepakartojamų įspudžių miestą. Visas grožis prasideda ties vartais į Petrą. Nuo čia visą laiką eisime siauru praėjimu, kurio plotis – nuo 3 iki 12 metrų.

PetraPetra. Vienuolynas (Monastery)   Vietiniai beduinai, kurie ištisus šimtmečius čia gyveno ir kuriuos Jordanijos valdžia prieš daugiau nei 30 metų iš Petros miesto išvarė į  gyvenvietes, greitai suprato, kad gali užsidirbti ne tik augindami ožkas, bet ir pardavinėdami suvenyrus į Petrą plūstantiems turistams. Tad suvenyrų čia tikrai netrūksta. Na, o nenorintiems vargti ir visą laiką vaikščioti pėsčiomis, beduinai siūlo turistus pavėžinti arklių traukiamais vežimais arba kelionės tikslą pasiekti sėdint ant mulo, asilo ar kupranugario. „Transportas” priklausys kurią vietą norite įveikti. Norint pasiekti aukštai kalnuose esantį vadinamąjį Vienuolyną (Monastery), teks pasikliauti savo kojomis arba mulo paslaugomis.

Žymiausia Petros vieta yra Al Kaznė (iždinė) – tai gerai išsilaikiusi kapavietė, atgręžta į Siko tarpeklį, buvusią upę. Visas kapavietės fasadas iškaltas iš vientisos uolos. Pirmąjį aukštą puošia šešios kolonos. Statinio viduje, sienoje išskabtuotos laidojimo nišos.

Petra tikrai reikalauja daug jėgų, Mes per dieną praėjome 24 000 žingsnių, 18 kilometrų. Tai jei yra galimybė pernakvokite naktį Wadi Musoje ir kitą dieną iš pačio ryto keliaukite į Wadi Rum dykumą.

Petra. Vienuolynas (Monastery)Petra. Vienuolynas (Monastery)    

   Vadi Rum arba Mėnulio slėnis − akmenuota dykuma Jordanijoje. Vadi Rum teritorija Jordanijoje nusagstyta kylančiomis uolų formacijomis, arkomis, tarpekliais. Šioje teritorijoje gyvena baltasis oriksas ir beduinų gentys, todėl Vadi Rumas patvirtintas tiek kultūros, tiek gamtos pasaulio paveldo objektu.
Dykuma atrodo kaip chameleonas − uolos, kalnai ir smėlis keičia spalvą iš baltos į geltoną, juodą, neįtikėtino spindesio raudoną, kuri vienaip atrodo saulei šviečiant zenite ir visai kitaip auštant ir artėjant saulėlydžiui.

Vadi RumVadi Rum Vadi RumVadi Rum 

Wadi Rum Dykuma yra mėgstama kino industrijos, čia buvo filmuojama: Marsietis (The Martian), Paskutinė diena Marse (The Last Days on Mars), Prometėjas (Prometheus), Transformeriai: nugalėtojų kerštas (Transformers: Revenge of the Fallen), Raudonoji planeta (Red planet) ir kt.

Wadi Rum garsėja savo nuostabaus grožio saulėlydžiais, kurie priverčia pasijusti lyg mėnulyje. O pati populiariausia pramoga, tai nakvynė dykumoje esančiose palapinėse, jų yra pagal norus ir galimybes, nuo labai kuklių iki galėtinai prabangių. Vakare Jūsų lauks pramogos: beduinų šokiai, dainos, arbata ir vakarienė.  Kadangi palapinės yra dykumoje, kurias pasiekti geriausiai yra visureigiais tai prieš važiuojant į Wadi Rumą reikėtu susiskambinti su kemingo savininku, kad jis jus pasitiktu Wadi Rumo kaimelyje ir iki palapinių nuvežtu su visureigiu. Dažniausiai teikiamas kompleksas, Jeep safari po žymias Wadi Rum vietas (apie 5 valandos), saulėlydis dykumoje, vakarienė, nakvynė ir pusryčiai. Kaina maždaug 50 JD žmogui.

Gražių asmenukių mėgėjams tai nepakartojama vieta, bet viskas nėra taip paprasta. Norint gražaus „selfiuko” reikia ir pavargti 🙂

Kas nenorite miegoti palapinėje, rekomenduojame nakvynę pasirinkti Wadi Mosoje. Ryte išvažiuojate iš Wadi Muso ir po pusantros valandos atvažiuojate į Wadi Rumą. Pasivažinėjate visureigiais po dykumą, palydite saulę ir vakare vėl grįžtate į viešbutį.

Ir kelionės pabaigai, kaip vyšnytę ant torto rekomenduojame Negyvąją jūrą. Mes pasilikome dvi nakvynes viešbutyje ant Negyvosios jūros kranto.

Negyvoji jūra arba Mirties jūra (Druskos jūra) yra tarp Izraelio Valstybės ir Jordanijos Hašimitų Karalystės. Ji garsi tuo, kad yra labai druskinga. Nors yra vadinama jūra, tačiau morfologiškai tai yra ežeras, kadangi neturi tiesioginio ryšio su Pasauliniu vandenynu. Negyvoji Jūra senka ir, jei planuojami jos gelbėjimo projektai nebus įgyvendinti, ilgainiui visai išnyks. Tad paskubėkite pamatyti ir išsimaudyti, kol ji visai neišnyko.

Negyvoji jūra telkšo 420 m žemiau Pasaulinio vandenyno lygio. Įdubos vanduo neužpila todėl, kad vandens išgaruoja daug daugiau negu prisipildo iš Jordano upės. Jūros lygio kritimas tęsiasi: sekimo procesas aiškinamas padidėjusiu natūraliu garavimu ir pramonės vystymu pietinėje Negyvosios jūros dalyje, taip pat ir vis didesniu Jordano upės vandens panaudojimu Izraelio ir Jordanijos žemės ūkiui, pramonės ir buitiniams tikslams.

Negyvoji jūra taip ir vadinama todėl, kad joje niekas negyvena. Na, beveik niekas, tik apie 70 rūšių
bakterijų, taigi prie Negyvosios jūros pastebimos tik dvi gyvybės formos: bakterijos ir turistai.

Nusileidus saulei, maudytis Negyvojoje jūroje draudžiama.

Geriausios lauktuvės iš Jordanijos – alyvuogių aliejus ir muilas, Negyvosios jūros kosmetika, prieskoniai ir kardamonais skanintos maltos kavos. O jei nespėjote nupirkti tai oro uoste nupirkite vietinio likerio.

[zombify_post]


Like it? Share with your friends!

0

Komentarai

komentarai

lt_LTLietuvių kalba