Balkanų pusiasalyje prie Adrijos jūros įsikūrusi Juodkalnija – daug kam dar neatrastas perlas. Ši mažytė Viduržemio jūros šalis, tik 2006 m. paskelbusi nepriklausomybę nuo Serbijos, turi ką pasiūlyti kiekvienam keliautojui. Beje Juodkalnija eurą įsivedė žymiai anksčiau nei Lietuva. Dar vykstant pilietiniam karui Juodkalnija nepakluso Serbijos nurodyms. Ir Serbija įvedė sankcijas nepaklusniai Juodkalnijai. Serbija tikėjosi, kad taip palauš nepaklusnią šalį. Juodkalnijoje kainos staigiai šovė į viršų ir vos nesužlugdė jaunos valstybės, bet įsikišo Vokietija ir leido Juodkalnijoje naudoti Vokietijos markes. Vokietijai įsivedus eurus automatiškai ir Juodkalnijoje oficialus pinigas tapo euras.
Ką aplankyti Juodkalnijoje.
Taros upės kanjonas.
Taros upė yra didžiausia Juodkalnijoje. Taros upė, vykstant erozijos procesams, suformavo įspūdingą kanjoną, kurio ilgis viršija 80 km, o gylis siekia iki 1300 m. Sraunia Taros upe rengiamos iškylos plaustais. Tai giliausias tarpeklis Europoje ir antras pagal dydį pasaulyje, po Kolorado upės tarpeklio, esančio JAV.
Virš Taros kanjona eina betoninis arkinis Džiurdževiča Taros tiltas ir Taros kanjonas yra Durmitoro nacionaliniame parke. Kelias driekiasi 150 m virš Taros upės. Pastačius tiltą jis buvo aukščiausias tuometinis automobilių tiltas Europoje.
Ostrogo vienuolynas buvo pastatytas 900 m aukštyje uolose 17 a. ir tapo svarbiu stačiatikių dvasiniu centru. Vienuolyną įkūrė šventuoju paskelbtas žymus gydytojas Vasilijus. Tikima, jog Šv. Vasilijaus palaikai, saugomi vienuolyne, turi gydomųjų galių. Dėl to į vienuolyną plūsta piligrimai. Vienuolyno teritorijoje trykšta gydomieji šaltiniai. Ostrogo vienuolynas įsikūręs apie 15 km nuo antro pagal dydį Juodkalnijos miesto Nikšičiaus.
Šis vienuolynas yra vienintelis pasaulyje, kurį be stačiatikių lanko katalikai ir musulmonai. Čia nesvarbu, kas tu toks − svarbu, ko tu čia atėjai. Šalia vienuolyno yra šventinto vandens šaltinis, kuris išpilstomas į butelius ir nemokamai dalinamas piligrimams.
Sveti Stefanas
Sveti Stefanas – kurortinis miestelis Juodkalnijoje, Adrijos jūros pakrantėje. Įsikūręs nedidelėje salelėje, kuri atoslūgio metu virsta pusiasaliu. Dabar sausumą ir salą jungianti nerija nebeužliejama.
Nuo XV a. iki XX a. Sveti Stefanas buvo žvejų kaimelis. Ir tik XX a. viduryje žvejai buvo iškeldinti, o sala paversta ištaigingu kurortu. Nors tradicinė architektūra išsaugota, pastatų viduje įrengti prabangūs apartamentai.
Ulcinis – kadaise buvęs vienas iš pagrindinių Adrijos jūros piratų centrų. Ulcinį įkūrė graikai apie 5 a.pr. Kr. Tačiau 16 a. pabaigoje miestui atitekus turkams, čia keliems šimtams metų įsigalėjo piratai, puldinėję jūroje plaukiojančius laivus. Ulcinio senamiestis, įsikūręs vaizdingame kyšulyje, yra labai gražus, jame gausu rytietiškų pastatų, išlikę rūmai, mečetės, tebeveikia rytietiškas turgus. Šis miestas yra Juodkalnijos albanų bendruomenės centras.
Juodasis ežeras esantis Nacionaliniame Durmitoro parke.
Juodasis ežeras yra Lokio smailės papėdėje ir užima 0,515 kvadratinio km plotą. Ežerą sudaro du mažesni ežerai: Didysis ežeras (Veliko jezero) ir Mažasis ežeras (Malo jezero). Ežerus jungia siauras sąsiauris, kuris vasarą išdžiūsta, sudarydamas du atskirus vandens telkinius. Juodąjį ežerą maitina daugybė kalnų upelių, žinomiausias iš jų yra Mlin Creek. Kiti upeliai pavadinimų neturi, nes jie periodiškai atsiranda, kai tirpsta sniegas iš Durmitoro kalno. Visame Durmitoro parke įrengta daug vaizdingų maršrutų. Ko gero gražiausias yra pėstiesiems pritaikytas maršrutas yra aplink Juodąjį ežerą.
Juodkalnijoje labai daug paplūdimių skirtų nudistams. Jie įsikūrę mano nuomone pačiose gražiausiose Juodkalnijos paplūdimiuose, kurie būna tarp uolų.
Nors visi Juodkalnijos paplūdimiai yra gana gražūs, sakyčiau tokie laukiniai.